E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Sağlıkta En İyi Ülkeler
  23.01.2011


´´Her şeyin başı sağlık.´´ Peki, bu sözü gereği gibi yerine hangi ülkeler getiriyor, sağlık alt yapısını sağlam kurup, ortalama yaşam süresini uzattıkça uzatıyor? 


Yine Newsweek'in uzmanlardan oluşan danışma kurulunun hazırladığı dünyanın en sağlıklı ülkeleri listesine bakıyoruz... İlk sırada Japonya var. Japonya'da doğan bir kız çocuğunun önünde ortalama 85.5 yıl varken; Türkiye'de doğan bir kız çocuğunu ise ortalama 74 yıllık bir ömür bekliyor. Erkeklerde durum daha kötü: 69 yıl. Japonya, tıp teknolojileri ve ilaç endüstrisi açısından dünyanın sayılı ülkeleri arasında gösteriliyor ve bu ülkede halk sağlığı için tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Dolayısıyla, pek çok ölümcül hastalığın tedavisinde başarı oranlarıyla Avrupa ülkelerini ve ABD'yi bile geride bırakıyorlar. Ayrıca Japonya'da sağlık sigortası tüm vatandaşları kapsıyor. Japonya'da hastane ve sağlık sigortalarının hemen hepsi özel. Ancak bu özel hastaneler ve sağlık sigortası satan şirketlerin kar amacı gütmesi yasak. Bu arada bir not daha... Doktorların ve sigorta şirketlerinin hasta seçme şansı yok!. Listeye dönelim.. Japonya'nın ardından en sağlıklı ülke İsviçre. Bu ülkeleri İsveç ve İspanya takip ediyor. Küçük bir dip not. İspanya'da bütün vatandaşları kapsayan sağlık sigortası anayasal bir hak ve birkaç reçeteli ilaç dışında sağlık hizmetleri için kimse ücret ödemiyor. Dünyanın en sağlıklı ülkeleri sıralaması İtalya, Avustralya, Singapur, Norveç, Yeni Zelanda ve Hollanda diye devam ediyor. Peki Türkiye? Türkiye dünyanın en sağlıklı ülkeler sıralamasında kendine ancak 42. sırada yer bulabildi. Uzmanlar ise Türkiye'nin 42'ciliğini yorumladı..

EN SAĞLIKLI 10 ÜLKE

1.Japonya
2.İsviçre
3.İsveç
4.İspanya
5.İtalya
6.Avustralya
7.Singapur
8.Norveç
9.Yeni Zelanda
10.Hollanda
--
42.TÜRKİYE

Prof. Dr. Gencay Gürsoy (İstanbul Tabip Odası eski başkanı)
''Türkiye'deki sağlık sistemi eşitlikçi değil'''
Newsweek'in araştırmasına göre Türkiye en sağlıklı ülkeler sıralamasında 42. sırada. Türkiye, 100 ülke arasında ortalamanın biraz üzerinde sağlık potansiyeline sahip bir ülke. Bu nedenle 42'cilik şaşırtıcı değil, normal bir gösterge. Peki Türkiye daha önlerde olamaz mıydı? Olabilirdi ama eşitlikçi bir sağlık sistemi uygulansaydı. Teknolojik alt yapı, personel kalitesi, yetişmiş insan gücü gibi özellikler düşünüldüğünde Türkiye, listenin çok daha yukarılarına çıkabilir. Bu potansiyele sahip. Ancak Türkiye'deki en düşük gelire sahip kesimin sağlık seviyesi Afrika ülkeleriyle; yüksek gelire sahip kesimin sağlık seviyesi ise dünyanın gelişmiş ülkeleriyle eşit durumda. Yani Türkiye'de tam anlamıyla sağlık açısından eşitsiz bir dağılım söz konusu. Eğer Türkiye sağlık sistemindeki eşitsizliği giderirse dünyanın en sağlıklı ülkeler sıralamasında çok daha yukarılarda olacaktır.

Önder Kahveci (Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı)
''Koruyucu sağlık sistemine önem vermeliyiz''
Sağlıktaki gelişmiş düzeyinin saptanması için yapılan araştırmalarda genellikle yaşam süresi, anne ve bebek ölüm oranları, sağlıklı çevre gibi kıstaslara bakılır. Türkiye Newsweek'in sıralamasında 42. sırada yer almış. Şimdi bakıyorsunuz Türkiye'deki anne ve bebek ölümlerine Batı ülkelerinin çok üstünde. Türkiye'de sağlık alanında atılan adımlar var ancak sağlığa erişebilirlik hala iç açıcı seviyede değil. Bu nedenle Türkiye sağlık alanında iyi bir konumda kendine yer bulamıyor. Bu listenin daha yukarılarına tırmanmamız için Türkiye'nin öncelikle koruyucu sağlık hizmetlerine önem vermesi gerekir. Şu kadar hasta muayene edildi, şu kadar ameliyat yapıldı gibi rakamlarla Türkiye sağlıklı ülkeler seviyesine çıkamaz. Türkiye'de yapılan bu. Oysa koruyucu sağlık hizmetleri hasta olmadan önceki süreci ilgilendirir ve sağlıklı bir toplum yaratılmasına büyük etki sağlar. Koruyucu sağlık sistemi sayesinde dengeli beslenme, temiz içecek ve yiyecek, sağlıklı çevre gibi konular gündeme gelir; anne ve bebek ölümleri en aza indirilir.
  
  

Kaynak :
Hit : 5004


HDI acenteler için daha karlı alanlar yaratacak
Tatilinizin güzel geçmesini sağlayacak şeyler
Üze Komisyonların düşmesi acenteleri zorluyor
Ruslara ayrıcalık
Macera dolu Avrupa
2016 Uluslararası Sigorta Forumu gerçekleşti
Otel doluluk oranı mayısta yüzde 57 ye düştü
Rakamlarla HDI Sigorta
Uçan yolcu sayısında büyük artış
Müşterilerinizin seyahat sigortası VAR MI?
Evliler BES, bekârlar tatil diyor
Tatil paketlerinde sigorta uyarısı
ABD de 2014 yılına sekiz suistimal damga vurdu
SİGORTA DA ondan sorulacak
İstanbul, Londra ve Paris´i solladı
Balkanlar´da yeni durak: Karadağ
Fotoğraf tutkunları Paris e
Antalya futbol turizminde ilk üçe girdi
HDI Sigortadan ATMSafe
Yerli turistler seyahat için 4.7 milyar lira harcadı
Tur şirketleri müşteriyi sigortalamaktan kaçınıyor
HDI Sigorta ürün yelpazesini genişletti
Firmaların göz ardı etmemeleri gereken bir sigorta ürünü: Çevre Kirliliği Sigortası
Komşumuz Yunanistan
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.seyahat-sigortasi.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.seyahat-sigortasi.net portal managers has no responsibility and bind.

Seyahat Sigortası - Yurtdışı Sağlık Sigortası - Seyahat Sağlık Sigortası - Tatil Sigortası - Sigorta Hizmet
Medasist International © Copyright 2005
fırsat - günün fırsatı - günün ürünü - tv ürünleri