E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Otel doluluk oranı mayısta yüzde 57 ye düştü
  24.07.2016


Türkiye´de mayıs ayında otel doluluk oranları 2yüzde 19,1´lik düşüşle yüzde 56,5 oldu.Gelirlerdeki kayıplar yüzde 40´lara yaklaştı. 


Türkiye'de mayıs ayı otel doluluk oranları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,1 düşerek yüzde 56,5'e geriledi. Söz konusu oran 2016 Mayıs'ta yüzde 69,9 olmuştu.

Türkiye Otelciler Birliğinin (TÜROB) veri ve analiz şirketi STR Global'e otel doluluk oranlarına ilişkin hazırlattığı "Mayıs 2016 Ülke Performans Raporu"na göre, Türkiye, Avrupa ülkeleri arasında, mayıs ayı içerisinde, yüzde 20,8 düşüş yaşayan Belçika'dan sonra en yüksek düşüş oranını yaşayan ikinci ülke oldu.

İlk 5 ay baz alındığında ise Türkiye, doluluk oranlarındaki yüzde 16,2'lik düşüşle bu alanda Avrupa ülkeleri arasında başı çekti. Ocak-Mayıs 2016 döneminde Türkiye otellerinde doluluk oranı yüzde 51,7 olurken geçen yılın ilk 5 ayında bu oran 61,7 olarak gerçekleşmişti.

Türkiye otellerindeki ortalama fiyat ise mayıs ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 33 gerileyerek, 83,2 avro oldu. Bu rakam geçen yılın aynı ayında 111,5 avro olmuştu.

İstanbul'da fiyat gerilemesi yüzde 44

Turizmin iddialı şehirlerinde doluluk oranlarındaki düşüş sürdü. İstanbul'da mayıs ayında doluluk oranı 2015'in aynı döneminde göre yüzde 26,1 düşerek, yüzde 55,4'ya geriledi. Geçen yılın aynı ayında bu oran 74,9 olarak gerçekleşmişti.

İstanbul'da ortalama günlük satılan oda bedeli mayısta yüzde 24,4 inerek 105,1 avro oldu. Toplam oda sayısı üzerinden oda başı elde edilen gelirlerde ise geçen yıla oranla yüzde 44,1'lik düşüş yaşandı ve 58,2 avro olarak ölçüldü.

Ocak-mayıs döneminde ise geçen yıl yüzde 66,5 olan otel doluluk oranı bu yıl yüzde 51'e düştü. İstanbul, ilk 5 ayda tüm Avrupa destinasyonlarında, bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 28,8 düşen Brüksel'den sonra en büyük düşüşü yaşayan ikinci destinasyon oldu.

 

 

- Doluluk oranı Antalya'da yüzde 9, Ankara'da yüzde 5 düştü

 

Antalya'da mayısta otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 9,4 düşerek, yüzde 57,8 oldu. Ortalama günlük satılan oda bedeli yüzde 31,9'luk düşüşle 66,4 avroya geriledi.

Yılın ilk 5 ayında Antalya'da doluluk oranı yüzde 49,3 oldu. Bu oran geçen yılın ilk 5 ayında yüzde 50,7 idi. Bu dönemde Antalya'da oda başı elde edilen gelir 36,1 avrodan 29,8 avroya geriledi.

Ankara'da mayısta otel dolulukları bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,9 düşerek, 63,5 olarak gerçekleşti. Başkentte ortalama günlük satılan oda bedeli 72,5 avro olarak, 2015'e göre yüzde 12,9 düştü.

Bu şehirde Ocak–Mayıs 2016 döneminde ise doluluk oranı yüzde 57,9 oldu. İlk 5 ayda ortalama günlük satılan oda bedeli de 82,3 avrodan 79 avroya indi.

 

 

- "Kritik sınırdayız"

 

 

Konuyla ilgili değerlendirme yapan TÜROB Başkanı Timur Bayındır, mayıs ayı itibarıyla yüksek sezonun başlaması sonucu yaşanan kayıpların çok daha net bir şekilde rakamlara yansıdığını belirterek, "Doluluk oranlarımızdaki düşüş çift haneyi korurken, gelirlerdeki kaybın yüzde 30'u aşması kritik bir sınırı işaret ediyor." yorumunda bulundu.

Özellikle İstanbul için haziran ayının da farklı olmayacağını bildiren Bayındır, şu ifadeleri kullandı:

"İyileşme beklerken, tam olaylar unutulacakken yeni bir olay oluyor ve biz başladığımız noktaya dönüyoruz. Zaten mevcut rezervasyonlar düşüş göstermekteydi. Son olarak Vezneciler saldırısının devamında Türkiye'ye gelmeyi planlayanlar bu planlarından vazgeçti. Türkiye'nin güvenli olduğu algısını oluşturmadıkça, fiyatları ne kadar düşürürseniz düşürün turist artışı olması çok zor. İstanbul’da son saldırının gerçekleştiği 6 Haziran tarihinde geleceğe dönük rezervasyon alamadık. Bırakın yabancıları, yerli turistten bile talep gelmedi. En kötüsü de şu aşamada yapacak bir şeyin olmaması, iptallerin yerini alacak, telafi edecek bir durumun bulunmamasıdır."
  
  

Kaynak :
Hit : 138


HDI acenteler için daha karlı alanlar yaratacak
Tatilinizin güzel geçmesini sağlayacak şeyler
Üze Komisyonların düşmesi acenteleri zorluyor
Ruslara ayrıcalık
Macera dolu Avrupa
2016 Uluslararası Sigorta Forumu gerçekleşti
Otel doluluk oranı mayısta yüzde 57 ye düştü
Rakamlarla HDI Sigorta
Uçan yolcu sayısında büyük artış
Müşterilerinizin seyahat sigortası VAR MI?
Evliler BES, bekârlar tatil diyor
Tatil paketlerinde sigorta uyarısı
ABD de 2014 yılına sekiz suistimal damga vurdu
SİGORTA DA ondan sorulacak
İstanbul, Londra ve Paris´i solladı
Balkanlar´da yeni durak: Karadağ
Fotoğraf tutkunları Paris e
Antalya futbol turizminde ilk üçe girdi
HDI Sigortadan ATMSafe
Yerli turistler seyahat için 4.7 milyar lira harcadı
Tur şirketleri müşteriyi sigortalamaktan kaçınıyor
HDI Sigorta ürün yelpazesini genişletti
Firmaların göz ardı etmemeleri gereken bir sigorta ürünü: Çevre Kirliliği Sigortası
Komşumuz Yunanistan
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.seyahat-sigortasi.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.seyahat-sigortasi.net portal managers has no responsibility and bind.

Seyahat Sigortası - Yurtdışı Sağlık Sigortası - Seyahat Sağlık Sigortası - Tatil Sigortası - Sigorta Hizmet
Medasist International © Copyright 2005
fırsat - günün fırsatı - günün ürünü - tv ürünleri