E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


Macaristan ın parlayan yıldızı: Pecs
  11.11.2015


Macaristan´ın en sakin ve huzurlu şehri olarak bilinen Pecs, son yıllarda dünyanın dört bir tarafından gelen turistlerin yoğun ilgi gösterdiği şehirler arasında yer alıyor 


Macaristan'ın en büyük beşinci şehri olan Pecs, 2. yüzyılın başında Kelt ve Pannoni kabilelerinin yaşadığı bölgede Romalılar tarafından kurulmuş. 150 yıllık Osmanlı egemenliği hakimiyetinde kalan şehirde; kiliseden dönüştürülmüş camiler, hamamlar ve çok sayıda türbe bulunuyor. Şehir, sakinliği, kültürel zenginliği, mimarisi ve insanlarının yardımseverliği ile kısa sürede sizi kendisine hayran bırakıyor. Küçük bir şehir olan Pesc'i yaya olarak rahatlıkla keşfedebiliyorsunuz. Kentte 17 tane cami bulunuyor. Bunların en meşhuru Szecheny meydanındaki Gazi Kasım Paşa Camisi. Gazi Kasım Paşa tarafından yaptırılan cami 150 yıllık. Osmanlı dönemi sonrası minareleri yıkılan ve St. Maria adıyla kiliseye dönüştürülen cami, günümüzde de Macaristan'ın en önemli Türk camilerinden bir tanesi. Yakovalı Hasan Paşa Camii ise Osmanlı döneminden kalan camiler arasında orijinalliği bozulmamış olanı. Yakovalı Hasan Paşa tarafından inşa ettirilmiş. Bu cami Osmanlı'nın hakimiyeti kaybetmesinden sonra hastane olarak kullanılmış. Cami, şimdi müze olarak hizmet veriyor. Küçük bir Müslüman grup caminin bir bölümünde ibadet ediyor. Şehrin merkezinde bulunan belediye binası, kentin en görkemli yapılarından biri. Belediye binasının çan kulesi ise kente etkileyici bir atmosfer kazandırıyor. Pesc şehri, ortaçağ döneminde eğitim ve öğretimin merkezi olmuş. Bu yüzden Macaristan'ın üniversite şehri olarak biliniyor. Tarihi Pesc Üniversitesi de burada. Ülkemizden gidenler de dahil çok sayıda yabancı öğrenci Pesc üniversitelerinde eğitim görüyor. Ayrıca Pes, 2010 yılında İstanbul ile birlikte Avrupa Kültür başkenti olarak seçildi. Pesc, porselenleriyle meşhur bir kent. Özellikle Zsonlay porselenleri dünyaca meşhur. Macaristan'da bazı yapıların bir bölümü Zsonlay porselenleriyle süslenmiş. Kendinize mutlaka bu zarif ince el işçiliği ile yapılmış porselenlerden hatıra olarak almanızı tavsiye ederim. Vaktiniz kalırsa Zsonlay Müzesi'ni de ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl gidilir?
Türk Hava Yolları'nın Macaristan'ın başkenti Budapeşte'ye haftanın yedi günü direkt uçuşları var. Yol iki saat sürüyor. Budapeşte'den 2.5 saat süren karayolu yolculuğu ile de Pesc'e rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Nisan ve Eylül aylarında kentte çeşitli sanat etkinlikleri, festivaller, gösteriler düzenleniyor. Pecs şehri bu dönemde bir başka güzel oluyor.
  
  

Kaynak :
Hit : 420


Macaristan ın parlayan yıldızı: Pecs
Heykeltıraş ve ressamların sihirli şehrine davet
Bisikletle Berlini keşfetmek
Hoş kokulu sokaklarıyla Nice
Kırmızı Ejderha diyarı: Galler
MR & MRS THY
Ekmeksiz yapamıyoruz
Rusya´daki tur operatörleri niye batıyor?
E-Bay´de satılık İtalyan köyü
İki ülkeye vizeler kalktı
21 saniyede bir uçak geçti
Yazın seyehate 8,2 milyar lira harcadık
Uçakta ´çocuksuz alan´
‘Bedava doğum´ turizmi
Tatilde Alınan Hediyeler Çöpe Gidiyor!
Türkiye´nin "varlık" sayısı yükseldi
Ehliyet tamam, sıra pasaportta
Tatilde kilolara dikkat!
Tatil tazminatı geliyor
Dünyanın en uzun üçüncü binası
Google’a ‘Street View’ cezası
Yabancı ülkeye seyahat edenler için uyulması gereken altın kurallar
Düzenli tatil ilaç gibi
Yaşanabilir gezegen bulundu
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.seyahat-sigortasi.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.seyahat-sigortasi.net portal managers has no responsibility and bind.

Seyahat Sigortası - Yurtdışı Sağlık Sigortası - Seyahat Sağlık Sigortası - Tatil Sigortası - Sigorta Hizmet
Medasist International © Copyright 2005
fırsat - günün fırsatı - günün ürünü - tv ürünleri