E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


ATO Başkanı Sinan Aygün: Keşke Poliçeyi Banka Değil Acente Yapsaydı
  08.02.2011


ATO, OSTİM´de 3 Şubat´ta yaşanan patlamada hasar gören dükkan sahiplerine bir darbenin de banka sigortacılığından geldiğini vurguladı. 


Şirketin kredi aldığı banka şubesinin yaptığı sigortanın eksik klozları nedeniyle milyonlarca TL'lik zararla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken ATO, şirketin sigorta poliçesine küçük tutarlar karşılığı eklenebilecek teminatların, banka şubesinin eksik sigortacılık bilgisi nedeniyle poliçeye eklenmediğinin ortaya çıktığını ifade etti. ANKARA (ANKA) - OSTİM'de 3 Şubat'ta yaşanan patlamada hasar gören dükkan sahiplerine bir darbe de banka sigortacılığından geldi. Şirketin kredi aldığı banka şubesinin yaptığı sigortanın eksik klozları nedeniyle milyonlarca TL'lik zararla karşı karşıya kaldığına dikkat çeken Ankara Ticaret Odası (ATO), şirketin sigorta poliçesine küçük tutarlar karşılığı eklenebilecek teminatların, banka şubesinin eksik sigortacılık bilgisi nedeniyle poliçeye eklenmediğinin ortaya çıktığını vurguladı.
ATO'dan yapılan yazılı açıklamada, OSTİM'de yaşanan patlama sonrasında yaralar sarılmaya çalışılırken, ortaya çıkan yeni yaralara dikkat çekti. Patlama sonrası bilirkişi incelemeleri devam ederken, şirketin sigortalarını yapan banka acentesinin yeterli bilgilendirmeyi yapmaması nedeniyle "olmazsa olmaz" bazı teminatları kapsam dışında tuttuğu ortaya çıktı. ATO'nun yaptığı açıklamaya göre OSTİM'deki şirket, bir banka şubesinden işyeri kredisi alırken, banka kredi verebilmek için, söz konusu şubenin sigorta acentesine de işyerini sigortalattı. Şirketin sigorta poliçesine küçük tutarlar karşılığı eklenebilecek teminatların, banka şubesinin eksik sigorta bilgilendirmesi nedeniyle poliçeye eklenmediği ortaya çıktı. Bu nedenle şirketin sigortadan alacağı para, hasarları karşılamada devede kulak kalacağı belirlendi.

-İŞVEREN MALİ SORUMLULUK SİGORTASI-

Ek teminatla işyeri sigortası kapsamında yer alabilecek İşveren Mali Sorumluluk Sigortası, o işyerinde çalışan işçilerin hak sahipleri tarafından talep edilecek tazminatları, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağladığı yardımların üstünde ve dışında kalan tazminatları, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun açacağı rücu davalar sonucunda ödeme yükümlülüğü doğan tazminatlarla mahkeme masraflarını ve avukatlık ücretini karşılayabilecekti. Şirket İşveren Mali Sorumluluk Sigortası konusunda bilgilendirilmediği için işçi başına yaklaşık 250 bin TL gibi bir tazminat ödemek zorunda kalabilecek.

-3'NCÜ ŞAHISLAR MALİ SORUMLULUK SİGORTASI-

Şirketin işyeri sigortası içerisinde yer almayan bir diğer teminat da 3. Şahıslar Mali Sorumluluk Sigortası. Söz konusu teminat işyeri sigortasına eklenmiş olsaydı, patlamada hayatını kaybeden ve müşteri olduğu belirlenen kişiyle ilgili her türlü zararı ile patlamada hazar gören 3. Şahısların araçlarının zararları da bu poliçeden ödenebilecekti.

-KOMŞULUK MALİ SORUMLULUK SİGORTASI-

Eksik teminatlardan bir diğeri de Komşuluk Mali Sorumluluk Sigortası. Bu sigorta da yapılmış olsaydı, etrafta zarar gören dükkânlar ve onların malları teminat altına alınmış olacaktı. Bu poliçelerin dışında, İş Durması Poliçesi ile Alternatif İşyeri Masrafları poliçeleri de sigorta paketi içinde ek teminatlarla genişletilebilecek hizmetler arasında yer alıyor.

-BİLGİLENDİRME YÖNETMELİĞİ-

Hazine Müsteşarlığı'nın 28 Ekim 2007 tarihinde Resmi Gazete'de yayınlanan Sigorta Sözleşmelerinde Bilgilendirmeye İlişkin Yönetmeliği'ne göre, sigorta yaptırmak isteyen kişiler, sözleşmenin kurulmasından önce ve sözleşmenin geçerli olduğu süre içinde bilgilendirilmek zorunda. Yönetmeliğe göre, ek sözleşme ile teminat kapsamına alınabilecek rizikolar ve klozlara ilişkin bilgilerin bilgilendirme formunda yer alması ve formun da sigorta yaptıracak kişiye imzalatılarak verilmesi gerekiyor.

-"BANKALAR SİGORTACILIK YAPMAKTAN VAZGEÇMELİ"-

ATO Başkanı Sinan Aygün, OSTİM'de yaşanan patlamanın iki konuyu yeniden gündeme getirdiğini belirterek bunlardan birinin "sigortalının sigorta şirketini seçme hakkı" olduğunu söyledi. Aygün, konuyla ilgili olarak Ankara Ticaret Odası olarak 2008 yılında gazetelere ilan vererek vatandaşları bilgilendirmeye çalıştıklarını hatırlatarak, "Tüketicinin Korunması Hakkındaki Kanun'un ve Sigortacılık Kanunu'nun ilgili maddeleri, sigortalının sigorta hakkını seçme hakkının sınırlandırılmasını veya bu hakkı kullanması halinde kredi şartlarının ağırlaştırılmasını yasaklıyor. Yani kimse kredi aldığı bankaya sigorta yaptırmak zorunda değil. İsteyen istediği şirketten sigortasını yaptırabilir OSTİM'deki olayda olduğu gibi şirket banka şubesinden değil de sigorta acentesinden sigorta yaptırsaydı, eksik klozları olmayacak ve herhangi bir mağduriyet yaşamayacaktı" diye konuştu. Aygün, bankaların sigortacılık yapmaktan vazgeçmeleri gerektiğini belirterek, "Her işi yaparım bankacılığı tüketiciyi vuruyor" dedi.

-"SİGORTANIN ÇİLE DEĞİL, GÜVENCE OLMASINI İSTİYOR"-

Aygün, sigorta yaptırmadan önce sigortalıya bilgilendirme formu verilmesi gerektiğinin yönetmelikle zorunlu tutulduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:
"İnsanlar risk olasılığını ortadan kaldırmak için sigorta yaptırmak istiyorlar. Yaptırdıkları sigortanın da çile değil kendisi için güvence olmasını istiyor. Bu nedenle yeterli bilgilendirme sağlanmadan poliçe imzalanmamalı. OSTİM'de yaşananlar başka firmaların başına gelmemeli."(

  
  

Kaynak : Anka
Hit : 4233


HDI acenteler için daha karlı alanlar yaratacak
Tatilinizin güzel geçmesini sağlayacak şeyler
Üze Komisyonların düşmesi acenteleri zorluyor
Ruslara ayrıcalık
Macera dolu Avrupa
2016 Uluslararası Sigorta Forumu gerçekleşti
Otel doluluk oranı mayısta yüzde 57 ye düştü
Rakamlarla HDI Sigorta
Uçan yolcu sayısında büyük artış
Müşterilerinizin seyahat sigortası VAR MI?
Evliler BES, bekârlar tatil diyor
Tatil paketlerinde sigorta uyarısı
ABD de 2014 yılına sekiz suistimal damga vurdu
SİGORTA DA ondan sorulacak
İstanbul, Londra ve Paris´i solladı
Balkanlar´da yeni durak: Karadağ
Fotoğraf tutkunları Paris e
Antalya futbol turizminde ilk üçe girdi
HDI Sigortadan ATMSafe
Yerli turistler seyahat için 4.7 milyar lira harcadı
Tur şirketleri müşteriyi sigortalamaktan kaçınıyor
HDI Sigorta ürün yelpazesini genişletti
Firmaların göz ardı etmemeleri gereken bir sigorta ürünü: Çevre Kirliliği Sigortası
Komşumuz Yunanistan
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.seyahat-sigortasi.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.seyahat-sigortasi.net portal managers has no responsibility and bind.

Seyahat Sigortası - Yurtdışı Sağlık Sigortası - Seyahat Sağlık Sigortası - Tatil Sigortası - Sigorta Hizmet
Medasist International © Copyright 2005
fırsat - günün fırsatı - günün ürünü - tv ürünleri