E-mail adresinizi bırakarak gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.


1 Haftalık Tatilinizi 5TL ye Sigortalattırın.
  


Sigorta ürünlerinin çeşitlenmesiyle birlikte teminatların boyutu da arttı. 7 günlük yurtdışı tatili için 6 euro’luk prim ödeyerek 30 bin euro’luk teminat alabilirsiniz. Aynı süredeki yurtiçi tatili için istenen primse 5 YTL... 


RAMAZAN bayramı nedeniyle tatil süresinin dokuz güne uzatılması herkesin kendi çapında tatil planı yapmasını sağladı. Hükümet geçen yıl resmi bayramlarda tatil günlerini Bakanlar Kurulu kararıyla uzatmayınca 9 gün bayram tatili yapılamamıştı. Ancak bu bayramda şartlar değişti. Bakanlar Kurulu tatili gününü uzatınca tatil planı yapanların sayısı da önceki yıllara göre arttı.
Malum, herkes kendi bütçesine göre tatil planları yapıyor. Farklı rakamlar söylense de bu bayramda tatil ya da akraba ziyareti adı altında yer değiştireceklerin sayısının en az 250 bin kişi olması bekleniyor. Bazılarına göre bu sayı 500 bine kadar çıkabilir...
Peki bu kadar kişinin tatile çıkmayı düşündüğü bir ülkede seyahat sigortalarına ilgi nasıl? Aslında durum hiç de iç açıcı değil. Çünkü sigorta bilincinin çok fazla olmadığı Türkiye’de seyahat sigortaları da yeni yeni gelişiyor. Çünkü 2007 yılı başında çıkan bir yasayla seyahat sigortası, tur operatörleri ve turizm şirketlerinin müşterileri için taahhüt ettikleri hizmetleri güvence altına almak için zorunlu hale geldi. Yani tur şirketleriyle seyahat edenler bu ürünü zorunlu olarak alıyor. Bireysel tatil planı yapanlarınsa kendi tercihleri. Sigorta kişinin kendi isteğine bırakılınca da doğal olarak ilgi görmüyor.
Seyahat sigortaları, yurtiçinde ve yurtdışında geçerli olanlar diye ikiye ayrılıyor. Yurtdışına yönelik poliçeler de kendi içinde Avrupa’da ve dünyada geçerli olanlar olmak üzere kendi içlerinde ikiye ayrılıyor. Avrupa’da geçerli olanlarla dünyada geçerli olanların primleri de farklılıklar gösteriyor.

HANGİ RİSKLERİ KAPSIYOR?
Türkiye’de faaliyet gösteren sigorta şirketlerinin neredeyse tamamı seyahat sigortası hizmeti sunuyor. AIG Sigorta’dan Işık Sigorta’ya, Genel Yaşam Sigorta’dan Anadolu Sigorta’ya irili ufaklı bütün şirketler yurtdışı seyahatlerde karşılaşılabilecek olumsuzlukları güvence altına alacak hizmetler veriyor.
Tatillerde, özellikle de bayram gibi yoğun dönemlerde olumsuzluklar ya da tatsız sürprizlerle karşılaşma olasılığı oldukça yüksek. Bunun için sigorta şart. Neden şart derseniz, çok küçük fiyatlarla büyük riskleri teminat altına almak mümkün. Öyle ki, 7 günlük tatilde Avrupa ülkeleri için 6 euro, yurtiçi içinse 5 YTL prim ödemek yeterli oluyor. Bu fiyatlara 30 bin euro’luk teminat almak mümkün. Özellikle yurtdışına çıkanlar, yabancı bir ülkede hastalanabilir ve tedavi desteği almak durumunda kalabilir. Ya da yolculuk sürecinde bagajınız kaybolabilir. Tabii tatillerde karşılaşılabilecek riskler hastalık ya da bagaj kaybıyla da sınırlı değil. Özellikle de son yıllarda ne yazık ki terör pek çok ülkenin ortak kabusu. Kısacası seyahat edilen ülkelerde bir terör saldırısının ortasında kalma ihtimali de var. Seyahat sigortaları bu riski de teminat altına alınıyor.
Seyahat sigortası satın alanlar genelde üç farklı teminat alabiliyor. İlki, 30 bin euro limitli olan, yaralanma ve hastalık nedeniyle yurt ışında tıbbi tedavi teminatı. İkincisi, asistans hizmetler teminatı. Bu ürünle kaybolan bagajın bulunması, bagaj kaybının tazmini, yaralanma veya hastalık nedeniyle yurtdışında konaklama süresinin uzatılması, sigortalıya yapılacak tedavi nedeniyle aile üyelerinden birinin seyahati gibi riskler teminat altına alınıyor. Üçüncüsü ise ferdi kaza teminatı. Bu ürün, sigortalının isteğine bağlı olarak istediği kadar teminat almasına olanak tanıyor.
Bu teminatları, Anadolu Sigorta’dan 7 günlük Avrupa tatili için 5.6 euro’ya, Avrupa dışındaki ülkeler içinse 7.28 euro’ya almak mümkün. Aynı teminatlar 30 günlük Avrupa gezisi için 14.72, Avrupa dışındaki ülkeler içinse 19.20 euro’ya alınabiliyor.
Seyahat sigortalarında teminatlar Türkiye gümrüğünden çıkışta başlayıp içeriye girişle birlikte son buluyor.

TRAVELGUARD SEYAHAT SİGORTASI
Her şirketin kendine özgü seyahat sigortası seçenekleri bulunuyor. Örneğin, AIG’nin TravelGuard seyahat sigortası, tatilde karşılaşabileceğiniz bütün aksilikleri teminat altına alıyor. TravelGuard, hem iş gezilerini hem de tatilleri kapsıyor. Plan çerçevesinde kişiye ve ailesine geniş kapsamlı birçok seçenek sunuluyor. Peki bu sigorta kapsamında ne tür riskler var?
TravelGuard; terör, bagaj kaybı, hastalık ve tedavi masrafları, acil durumda hasta nakli, otelde kalma teminatı, uçuş rötarı teminatı, seyahatin iptali ya da yarıda kesilmesi gibi teminatlar sunuyor. Ayrıca bu ürünle hukuki yardımlar, kefalet ücretleri ve yasal masraflar da teminat altına alınıyor. Seyahat sigortasıyla alının teminatlar bunlarla da sınırlı değil. Beklenmedik ölümlerde cenazenin ülkesine nakli de yapılıyor...
TravelGuard seyahat sigortasının sunduğu hizmetlerden AIG Assist’i arayarak, hiçbir ek ücret ödemeden, dünyanın her yerinden 24 saat boyunca yararlanmak mümkün.
Peki bütün bu teminatlara karşın seyahat sigortaları Türkiye’de neden ilgi görmüyor? AIG Sigorta Seyahat Sigortaları Sorumlusu Burcu Ertan, bu ihtiyacın henüz tam anlamıyla anlaşılmadığını düşünüyor. Ertan, bu bilincin gelişebilmesi için seyahat sigortasının avantajlarından sıkça bahsetmek ve farklı kanallar aracılığıyla paylaşmak gerektiğini vurguluyor: “Sık seyahat edenler, seyahatleri esnasında başlarına gelen aksaklıklar karşısında seyahat sigortasının anlamını çok daha iyi anlamaya ve buna bağlı olarak seyahatleri için uygun olan seyahat sigortası ürününü tercih etmeye başlıyor. Bu da seyahat sigortasına ilgiyi her geçen yıl artırıyor.”
Seyahat sigortalarında önemli bir yere sahip olan genel Yaşam Sigorta da “Avrupa Seyahat Sigortası”nın adını “Yurtdışı Seyahat Sigorta” olarak değiştirdi. Kapsamını da Avrupa dışındaki ülkelere yaydı.

GÖRÜŞ

Mustafa SU / Anadolu Sigorta Genel Müdürü
“Hem iç hem dış gezilerde yapılabilir”
Anadolu Sigorta olarak geçen yıl yaklaşık 908 bin YTL’lik seyahat sigortası primi elde ettik. 2008’in ilk altı ayında bu rakam 574 bin YTL oldu. Bu yıl genelinde, 2007’ye göre yüzde 25 artış bekliyoruz.
Seyahat sigortalarına ilgisizliğin, genel olarak ülkemizdeki sigortalı olma bilinciyle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Seyahat sigortası satın alanların çoğu da bazı ülkeler bunu vize başvurusunda zorunlu belge olarak istediği için yaptırıyor. Sigortalı olma bilincinin artmasıyla bu alana da ilginin artacağını düşünüyoruz. Anadolu Sigorta olarak, sigortalı olma bilincini artırmak amacıyla başta iletişim çalışmaları olmak üzere pek çok aktivite gerçekleştiriyor ve konunun önemini her fırsatta vurguluyoruz.
Seyahat sigortaları ülke içi turizm için de yapılabilir. Seyahat sigortası poliçesinin teminatlarından yararlanmak için sigortalının bir seyahat acentesi aracılığıyla seyahat etmesi de zorunlu değil.

Muhittin YURT / Genel Yaşam Sigorta Genel Müdürü
“Bu alandaki prim üretimimiz yüzde 40 arttı”
Vize için zorunluluk şartı dışında seyahat sigortasına çok fazla talep olmadığını söyleyebiliriz. Aslında bireysel tüketicilerin sigorta bilinci eksikliği temel neden olarak karşımıza çıkıyor. Riskin arttığı seyahat dönemlerinde de bu bilinç eksikliğinin yansıması görülüyor. Ama bu tip ürünlerin ekonomik olması ve bireylerin zor şartlar altında, kısıtlı zamanlarda yapabildikleri seyahatlerin sorunsuz tamamlanması adına daha çok talepkar olmaları gerektiği görüşündeyim.
Genel Yaşam, bu alandaki en etkin şirketlerden biri. Ve her geçen gün de etkinliğini artırmaya devam ediyor. Zira elementer sigorta faaliyetlerinin yürüten şirketimiz Genel Sigorta’yla ortak stratejiler ve çözümler yaratarak, tur operatörlerinin yaptırtmaları gereken sigortaları da Genel Sigorta güvencesiyle teminat altına alabiliyoruz. Yüzde 25 pazar payıyla, bu alanda en fazla prim üretimi yapan ikinci şirketiz. Önceki yıla göre yüzde 40 prim artışıyla da en yüksek büyümeye sahip şirket konumundayız.

TABLO

Seyahat sigortası ücretleri

Süre Kapsadığı coğrafya Prim tutarı

7 gün Avrupa 5.60 euro
7 gün Dünya 7.28 euro

30 gün Avrupa 14.72 euro
30 gün Dünya 19.20 euro

90 gün Avrupa 33.92 euro
90 gün Dünya 44.40 euro

TABLO

6 euro’ya hangi teminatlar alınabiliyor?

Teminat türü Teminat tutarı
Yurtdışında tedavi 30 bin euro
Konaklama süresinin uzatılması 200 euro (Azami 5 gün)
Aile üyelerinden birinin yurtdışına getirilmesi Sınırsız
Aile üyelerinden birinin konaklama ücreti 200 euro (Azami 4 gün)
Zorunlu nedenlere erken geri dönüş seyahati Sınırsız
Bagajın bulunması ve sigortalıya ulaştırılması Sınırsız
Bagajın kaybolması, zarar görmesi ve çalınması 350 euro
Gecikmeli bagaj 100 euro
Kanuni işlerle ilgili kefalet 5 bin euro
İlaç gönderilmesi organizasyonu Sınırsız
Acil mesajların iletilmesi Sınırsız
  
  

Kaynak : Pera Dergisi
Hit : 6128


HDI acenteler için daha karlı alanlar yaratacak
Tatilinizin güzel geçmesini sağlayacak şeyler
Üze Komisyonların düşmesi acenteleri zorluyor
Ruslara ayrıcalık
Macera dolu Avrupa
2016 Uluslararası Sigorta Forumu gerçekleşti
Otel doluluk oranı mayısta yüzde 57 ye düştü
Rakamlarla HDI Sigorta
Uçan yolcu sayısında büyük artış
Müşterilerinizin seyahat sigortası VAR MI?
Evliler BES, bekârlar tatil diyor
Tatil paketlerinde sigorta uyarısı
ABD de 2014 yılına sekiz suistimal damga vurdu
SİGORTA DA ondan sorulacak
İstanbul, Londra ve Paris´i solladı
Balkanlar´da yeni durak: Karadağ
Fotoğraf tutkunları Paris e
Antalya futbol turizminde ilk üçe girdi
HDI Sigortadan ATMSafe
Yerli turistler seyahat için 4.7 milyar lira harcadı
Tur şirketleri müşteriyi sigortalamaktan kaçınıyor
HDI Sigorta ürün yelpazesini genişletti
Firmaların göz ardı etmemeleri gereken bir sigorta ürünü: Çevre Kirliliği Sigortası
Komşumuz Yunanistan
 
MEDASIST INTERNATIONAL
Medasist International Tv Medasist International World Medasist International Haber Medasist International Sigorta ve Bes
www.newsfromturkey.tv www.medasist.com www.saglik-sigortasi.com www.sigortabilgiservisi.com
www.turkishnews.tv www.travelassisturkey.com www.sagliksigortamiz.com www.sagliksigortasi.info
www.investinturkey.tv www.newsfromturkey.net www.sagliksigortacimiz.com www.bireyselemekliliksistemi.gen.tr
www.isvehayat.tv www.fromturkeywithlove.org www.acilsagliksigortasi.com
www.sigortanet.tv   www.seyahat-sigortasi.net
Medasist International Sektörel Medasist International Business  Medasist International Bulletin
www.turksektorel.net Travel Assistance www.sigortabilgiservisi.net
www.turksektorel.tv Business Life www.newsfromturkey.org
  Education www.turksektorel.org
     
     

Medasist International tüm kullanım hakları ile ilgili yasalara, kanunlara ve bunlarla birlikte tüm etik kurallara tamamen uymakta ve saygılıdır.Medasist International’a ait bu ve tüm portallarda kaynak gösterilerek yer alan tüm bilgi, haber, araştırma içerikli yazı ile videolar tamamen güvenilir,olduğuna inanılan, halka açık olduğu ve tüm toplumun paylaştığı bilinen bir haber içeriği olmasıyla birlikte acil haber özelliğini kaybederek telif hakkı kullanım özelliği olmayan yada ilgili içeriğin bu özelliğini kaybetmiş olduğu düşüncesiyle ,kaynağı ve varsa yazarı yada ilgili haberi düzenleyen kişinin belirtildiği bilgilerden oluşmaktadır.Medasist International platformlarında kaynak gösterilerek yayınlanan tüm yazılı ve görsel içerikler ilgili kaynağa aittir,bu içeriklerin başkaları tarafından kopyalanması durumunda tüm sorumluluk kopyalayan kişi yada kuruma ait olacaktır. Tüm içerik ve videolarla ilgili hatalı kullanım, hatalı bilgiden kaynaklanan sorunlarda haber kaynağı yada ilgili haberde geçen kişi yada kurumlardan gelen geçerliliği kanıtlanmış yazılı talepler doğrultusunda tüm içerik ve videolar gerektiği şekilde değiştirilebilir yada yayından tamamen kaldırılabilir.Medasist international tüm etik kullanım haklarına saygı göstermektedir.Medasist International Platformlarında yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Tüm kaynak belirtilerek alınan haberler,araştırmalar,yazılı ve görsel tüm içeriklerden oluşabilecek bilgilerin hataları,eksikleri ve yatırım amaçlı kullanılmasıyla ilgili Medasist International Haber Platformu, www.seyahat-sigortasi.net portalı yöneticilerinin hiçbir sorumluluğu ve bağlayıcılığı bulunmamaktadır.

Medasist International abides and complies fully with all ethic rules as well as legislation, laws related with all rights of usage. All information, news, research texts and videos included in this and all portals of Medasist International with referencing the source thereof are comprised of information provided by its source and if any, its author or any person reporting such relevant news with the consideration of that no copyright is to be applied or the relevant content has lost its such nature because it has lost its urgent news nature even though it is a news content that is believed to be fully reliable, and open to public and known as to be shared by the whole community. All written and audio contents published on Medasist International platforms by referring the source thereof belong to such relevant source, and in case such contents are copied by third parties, all responsibility rests on the person or body that makes copying. In cases arising from misuse of all contents and videos and from misinformation, according to written requests proven to be valid from the news source or those people or bodies whose names are mentioned in such news may, all contents and videos be replaced duly or taken off from the broadcasting totally. Medasist International respects to all ethical right of usage. Information included in Medasist International Platforms is not in the scope of investment consultancy.Regarding mistakes, deficiencies and usage for investment purposes on and of all information comprised of any news, researches, written and audio contents quoted with references, Medasist International News Platform, www.seyahat-sigortasi.net portal managers has no responsibility and bind.

Seyahat Sigortası - Yurtdışı Sağlık Sigortası - Seyahat Sağlık Sigortası - Tatil Sigortası - Sigorta Hizmet
Medasist International © Copyright 2005
fırsat - günün fırsatı - günün ürünü - tv ürünleri